कलाकार सुरज भिरखाेइरे लाेभलाग्दाे मौरीपालन

दर्पण दैनिक २९ फाल्गुन २०७९,१४:३४
post

दमौली । तनहुँको शुक्लागण्डकी नगरपालिका–१ नयाँगाउँका ३२ वर्षीय सुरज(भिरखाेइरे) वाग्लेलाई कहिल्यै विदेश जान मन लागेन । विदेशमा गर्ने दुःख स्वदेशमै गरे पर्याप्त आम्दानी हुने र सन्तुष्टि मिल्नेमा उनी विश्वस्त छन् । 

विगत लामाे समयदेखि कलाकारिता सक्रिय भिरखाेइरे कमेिडयन तथा गायककाे रूपमा पनि परिचित छन् । कलाकारितासँगै उनले तीन वर्षअघि मौरीपालन व्यवसाय थालेका थिए । मौरीपालनबाट उनले मनग्य आम्दानी गर्दै आएका छन् । ‘विदेशमा गर्ने दुःख स्वदेशमा नै गर्दा आत्मसन्तुष्टिसँगै आम्दानी पनि मिल्छ,’ उनले भने, ‘मलाई विदेश जाने सोच कहिल्यै आएन, स्वदेशमै केही उद्यम गरौँ भन्ने पहिल्यैदेखि लागिरहन्थ्यो ।’

वाग्लेले गत वर्ष मह बिक्री गरेर छ लाख रुपैयाँ आम्दानी गरे । यस वर्ष मसिंरमा मात्रै तीन लाख रुपैयाँको मह बिक्री भएको उनले बताए । फूलको रसबाट बनेको मह प्रतिकिलो दुई हजार र कटुसको कात्तिके मह प्रतिकिलो दुई हजार पाँच सय रुपैयाँमा बिक्री हुँदै आएको छ । मह बिक्रीका लागि बजारको समस्या छैन । ‘मह किन्न घरमै आउँछन्,’ वाग्लेले भने ।

वाग्लेले हाल ८० घारमा मौरीपालन गर्दै आएका छन् । जेठ र मसिंर मह बिक्री हुने समय हो । मौरीका लागि वनजंगलमा पर्याप्त फूल रहेकाले व्यक्तिगत फूल लगाउन नपरेको उनले बताए । ‘मौरीलाई चरनको समस्या छैन,’ वाग्लेले भने । उनले महका साथै मौरीसहितको घार पनि बिक्री गर्दै आएका छन् । केही दिनमा एक सय ५० मौरीसहितको घार बिक्री गर्ने तयारीमा छन् उनी । ‘प्रतिघार १० हजार रुपैयाँमा बिक्री हुन्छ,’ उनले भने । कृषि ज्ञानकेन्द्रले मौरीसहितको घार खरिद गर्न लागेको हो ।

कृषि ज्ञानकेन्द्रले पाँच सय मौरीसहितको घार माग गरेको वाग्लेले सुनाए । फागुनदेखि वैशाखसम्म माउ मौरी बिक्री गरिन्छ । वाग्लेले मौरीपालनका साथै बाख्रापालन पनि गरेका छन् । उनको बाख्राफार्ममा हाल २४ बाख्रा छन् । रासस

सम्बन्धित खबर

post

लोप हुँदै जुनेलो खेती

१९ माघ २०७९,०८:३२
post

टर्की पालनबारे जानाकरी

६ फाल्गुन २०७९,२०:४६
post

बजेट कार्यान्वयन निराशाजनक

१७ फाल्गुन २०७९,०८:२४
post

चैतदेखि बैंकको ब्याजदर घट्ने

२५ फाल्गुन २०७९,१२:१२
post

घट्यो हवाई भाडा (सूचीसहित)

२१ चैत्र २०७९,१९:१४
post

इसेवाले ल्यायाे एकमा ४ अफर

२२ बैशाख २०८०,०८:३७
post

बजेट भाषण २०८० /०८१ (LIVE)

१५ जेष्ठ २०८०,१६:३१
post

कुन मन्त्रालयलाई कति बजेट ?

१६ जेष्ठ २०८०,०८:४१
post

आयकरमा नयाँ व्यवस्था

२० जेष्ठ २०८०,१४:४६
post

संसद्‌मा आजदेखि बजेट छलफल

२१ जेष्ठ २०८०,०६:३७
post

ग्लोबल आईएमई बैंक सम्मानित

२५ जेष्ठ २०८०,२१:१७
post

तरकारी र फलफूलको आयात घट्यो

३१ जेष्ठ २०८०,०६:५२
post

कुन बैंकको नाफा कति ?

२२ श्रावण २०८०,०८:५३
post

विनोद चौधरीलाई एशियन अवार्ड

३१ श्रावण २०८०,१९:४९
post